wtorek, 26 lipca 2016

(NIE)STACJONARNE, (NIE)JEDNOLITE


Lipiec to czas ciągłego sprawdzania list osób przyjętych na studia. Dla wielu maturzystów to okres stresu i udręki, czekanie na upragnioną listę i e-mail w skrzynce. Dziś chcę powiedzieć Ci czym są studia stacjonarne i niestacjonarne, czy też dzienne czy zaoczne, jednolite i niejednolite. Opowiem o wadach i zaletach z mojego punktu widzenia.
Zacznijmy od definicji. Co znaczą studia stacjonarne, niestacjonarne, zaoczne, dzienne?

Studia stacjonarne to inaczej studia dzienne. Są one prowadzone bezpłatnie, a zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Zajęcia są zazwyczaj w godzinach porannych i przedpołudniowych, chociaż wiele w tej kwestii zależy od uczelni. Studia dzienne to świetna opcja dla tych, którzy naukę stawiają na pierwszym miejscu, którzy mają czas na studiowanie i spędzanie całego dnia na uczelni. Studentom stacjonarnym o wiele łatwiej jest zintegrować się z grupą, a nawet rokiem. Widując się codziennie można łatwo nawiązać znajomości i rozwijać swoje życie towarzyskie.

Studia niestacjonarne to inaczej studia zaoczne. Za taki rodzaj studiów trzeba uiszczać cykliczną opłatę w formie czesnego, którego wysokość jest zależna od kierunku i którą ustala uczelnia. Zajęcia na studiach niestacjonarnych odbywają się w formie weekendowych zjazdów, przeważnie co drugi tydzień. Nauka trwa wtedy cały dzień. Studiowanie na tych studiach wymaga wiele samodyscypliny. Studenci, czy słuchacze studiów niestacjonarnych dostają tylko wskazówki i ogólnikowe zagadnienia, reszty muszą nauczyć się we własnym zakresie. Te studia to dobra opcja dla tych, którzy w ciągu roku akademickiego chcą łączyć naukę z innymi aktywnościami, np. pracą. Należy jednak pamiętać, że na takich studiach trzeba być osobą dobrze zorganizowaną, sumienną i pilną.

 Wydaje mi się, że wśród studentów nadal jest przekonanie o wyższości studiów stacjonarnych nad niestacjonarnymi. Tak naprawdę zarówno ilość materiału jak i poziom zajęć nie różni się niczym na studiach niestacjonarnych od studiów stacjonarnych. Różnicą jest tylko i wyłącznie czas przyswajania materiału, tam gdzie studenci dzienni mają cały tydzień na opanowanie materiały, tam zaoczni mają tylko weekend. Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, które studia są lepsze, ponieważ zależy to tylko od indywidualnych preferencji.

Przejdźmy do kwestii studiów jednolitych i niejednolitych. Tu sytuacja jest bardzo prosta.

Studia jednolite to studia realizowane na uczelni wyższej, które kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego, np. mgr, mgr inż., lekarz. Nauka na studiach jednolitych magisterskich trwa, w zależności od kierunku, od 9 do 12 semestrów, tj. 5-6 lat.

Studia niejednolite są realizowane na uczelni wyższej, ale są podzielone na studia I i studia II stopnia. Studia I stopnia pozwalają uzyskać tytuł licencjata lub inżyniera. Studia licencjackie trwają 6 semestrów (3 lata), natomiast studia inżynierskie od siedmiu do ośmiu semestrów (3,5-4 lata). Studia I stopnia kończą się obroną pracy dyplomowej. Ukończenie tych studiów pozwala kontynuować naukę na studiach II stopnia. Studia II stopnia kończą się obroną pracy magisterskiej i uzyskaniem tytułu zawodowego: mgr lub mgr inż.

Mam nadzieję, że teraz wszystko jasne. Osobiście uważam, że ważniejsze od formy studiów jest kierunek, który studiujemy, to czy sprawia on nam przyjemność i pokrywa się z naszymi zainteresowaniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cześć! Miło, że jesteś!